Jak przechowywać kawę ziarnistą w domu?

Nawet najlepsza kawa niewłaściwie przechowywana może stracić swój smak i wyjątkowy aromat. Czy zdarzyła się Wam sytuacja, kiedy Wasza ulubiona kawa po jakimś czasie przestała smakować tak jak zazwyczaj? Nie zawsze to jest wina ziarenek, a właśnie ich odpowiedniego przechowywania. Postanowiliśmy podzielić się sprawdzonymi radami, które sprawią, aby intensywny smak i zapach kawy pozostał w Wami jak najdłużej.

W czym przechowywać kawę?

Większość osób zakupioną kawę przesypuje do pojemnika, a tak naprawdę warto zaufać jej oryginalnym opakowaniom. Są one bowiem wykonane z trwałych materiałów, które nie przepuszczają powietrza i chronią ziarna przed wszelkimi czynnikami destrukcyjnymi. Po otwarciu paczki, górną krawędź należy zwinąć pozbywając się nadmiaru powietrza i spiąć klipsem. To naprawdę wystarczy! Pojemniki szklane nie uchronią kawy przed niekorzystnym działaniem światła, a metalowe puszki mogą wpłynąć na smak ziarenek. Dlatego też zaufajmy oryginalnym torebkom, w które kawę pakuje producent!

Gdzie przechowywać kawę?

Kto z Was słyszał o przechowywaniu kawy w lodówce? Podobno w ten sposób przechowywana będzie cieszyć się dłuższą datą przydatności. Nic bardziej mylnego! W ten sposób co najwyżej może przyciągnąć wilgoć i wszelkie zapachy z żywności. Kawa jest naturalnym pochłaniaczem wilgoci, więc z pewnością nikt z Was nie chce rozkoszować się nieświeżym napojem z posmakiem kiełbasy lub sera pleśniowego, prawda?

Kawa powinna być przechowywana w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu!

Czy można mielić kawę na zapas?

Pamiętajmy, że najlepiej smakuje kawa bezpośrednio, świeżo zmielona tuż przez parzeniem. To nie zajmuje dużo czasu, a sprawi, że kawa będzie smakowała o wiele lepiej.

Czy termin ważności kawy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Kawa z biegiem czasu wietrzeje, a to oznacza utratę jej smaku i aromatu. Najlepiej smakuje kawa świeżo palona. Jeśli kupujemy kawę warto ją spożyć do około 4 tygodni od momentu otwarcia opakowania.

To tylko najważniejsze zasady dotyczące prawidłowego przechowywania kawy. Stosując je na pewno Wasza kawa dłużej będzie smakowała jak podczas pierwszych dni od zakupu.

You are currently viewing Jak przechowywać kawę ziarnistą w domu?