Czym się różni kawa Arabika od Robusty? Która kawa jest lepsza?

Miłośnicy dobrej kawy z pewnością zwracają uwagę na rodzaj kawy, którą rozkoszują się każdego dnia. Na świecie istnieje kilkaset przeróżnych gatunków kawowców, lecz najpopularniejszymi oraz najbardziej znanymi są właśnie Arabika (coffea arabica) i Robusta (coffea canephora). Bariści doceniają walory Arabiki, a jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego, to koniecznie przeczytaj ten tekst do końca!

ARABIKA

Nazwa kawy pochodzi od terenów, na których została zapoczątkowana uprawa tej odmiany, czyli od południowej Arabii. Ziarna kawy są długie i płaskie. Na jednej stronie mają „wcięcie” w kształcie litery „S”. Kawowce Arabiki są dość niesforne w uprawie, a temperatura na plantacji nie powinna przekraczać 30 stopni C. Drzewa mają również wymagania dotyczące wilgotności i są mało odporne na szkodniki, zwłaszcza niektóre ich odmiany.

ROBUSTA

Robusta jest łatwiejsza w uprawie od Arabiki oraz odporniejsza na warunki atmosferyczne i choroby. Jej ziarna są niewielkie i delikatnie zielone. Na jednej stronie posiadają charakterystyczne, biegnące wzdłuż „wcięcie”.

ARABIKA VS. ROBUSTA

Jedną z ważniejszych różnic pomiędzy tymi gatunkami kawy jest zawartość kofeiny. Arabika posiada jej mniejszą ilość, dzięki czemu jest mniej gorzka i delikatniejsza w smaku. Zawartość kofeiny w Arabice wynosi 0,9-1,5%, podczas gdy w Robuście – 1,9-4%. Rozkoszując się Arabiką poczujemy lekko kwaskowaty, czekoladowy lub owocowy posmak. Natomiast w Robuście na pewno da się wyczuj jej ostry i wyrazisty posmak. Robusta ze względy na mniejsze wymagania uprawy jest określana gorszym gatunkiem kawy i najczęściej używana jest do produkcji kawy rozpuszczalnej.

KTÓRY GATUNEK KAWY WYBRAĆ?

Ze względu na walory smakowe Arabikę uważa się za kawę „tą lepszą”. Jednakże to naprawdę zależy od rodzaju zaparzenia kawy oraz indywidualnych preferencji każdego z nas. Jeśli chcecie rozkoszować się przyjemną w smaku, dobrą kawą, zdecydowanie polecamy Arabikę. Natomiast w przypadku, gdy potrzebujemy solidnej dawki kofeiny na pobudzenie, dobrego kopa da filiżanka Robusty.

#KAWAKTORAPOMAGA

Nasza Kawa, która pomaga (kupisz tu) to pyszna Arabika – odmiana Bourbon Mayaguez, którą selekcjonujemy specjalnie dla Was, aby uzyskać jakość premium. Kawa w postaci zielonych ziaren z Rwandy trafia do Polski, gdzie jest świeżo palona w zaprzyjaźnionej palarni i pakowana w specjalne opakowanie z wentylem , dzięki czemu zachowuje wyjątkową świeżość oraz aromat ziaren.

You are currently viewing Czym się różni kawa Arabika od Robusty? Która kawa jest lepsza?